Az alkoholizmus pszichológiája
Az addiktológia az a tudományág, amely a szenvedélybetegségekkel, függőségekkel foglalkozik. Addikciók alatt azokat a viselkedésformákat értjük, melyek fölött az illető nem tud kontrollt gyakorolni, és még abban az esetben is újra és újra végrehajtja a káros viselkedéseket, ha azok saját magára vagy a környezetére nézve káros következményekkel járnak. Tehát a szenvedély és a szenvedélybetegség közötti határt a káros jelleg jelenti. Ha az adott viselkedés a személy munkahelyi, iskolai, szociális, egészségi állapotára káros hatást gyakorol, vagyis a viselkedés már a normál életvitelt, funkcionálást rontja, szenvedélybetegségről beszélünk.
Az addikciók között megkülönböztethetünk kémiai és viselkedési addikciókat. A kémiai addikció (más néven pszichoaktív szer dependencia) magába foglalja többek között az alkoholt, opiátokat, nyugtatókat, kokaint, stimulánsokat, hallucinogéneket, nikotint. Viselkedési addikció pedig pl. a játékszenvedély, az evészavarok, az okostelefon / számítógép függés.
A KSH 2018-ban kiadott jelentése hazánkban a férfi lakosság körében 380.000 főre, nők körében 60.000 főre becsüli a „nagyivók” számát, azonban az addiktológusok szerint nagyjából 800.000 fő számít alkoholistának. További statisztikák alapján a lakosság 40%-a absztinens, 35%-a alacsony kockázatú alkohol fogyasztó, 20%-a magas kockázatú alkohol fogyasztó, 5% pedig szerrel való káros visszaélő, melynek következménye a dependencia.
Az alkoholfogyasztás férfiak körében való nagyobb társadalmi elfogadottsága miatt az erősebbik nem tagjai „hivatalosan is” könnyebben válhatnak alkoholistává az adott családban, mint a gyengébbik nem képviselői.
Családon belül a nemek közötti ellentétek, a kölcsönös függés, a tudatos-tudatalatti játszmák mind kiváltó okai lehetnek az alkoholizmusnak.
Nagyon fontos azt tudatosítani, hogy az alkoholizmus a tudomány mai állása szerint gyógyíthatatlan, krónikus, progresszív és halálos betegség! A kezelések célja a teljes absztinencia elérése, ami csak akkor valósulhat meg, ha az illető belátja és elfogadja saját betegségét, és segítséget kér.
Mint fentebb is volt róla szó, az alkoholizmus hátterében gyakran áll családi, párkapcsolati konfliktus, diszfunkcionális működés. Ennek értelmében érdemes ilyenkor a családot, mint rendszert is górcső alá venni és „kezelni”. Fontos tudatosítani, hogy amennyiben a rendszer egyik eleme változik, úgy változik az egész is, azaz az alkoholbeteg terápiája törvényszerűleg ki fog hatni a többi családtagra / a párkapcsolatra is, így fontos az ő bevonásuk, terápiájuk is.
Ki számít alkoholistának? Néhány jellemző, amik már súlyos alkoholbetegségre utalnak:
- tudatos szerfogyasztás
- az ivás elsődlegessé válása
- gyakorivá váló emlékezetkiesések
- ismétlődő ittas vezetés
- ürüggyel alátámasztott ivások
- titkolt vagy egyedül ivás, az ital dugdosása
- családi, baráti, munkahelyi problémák, megbízhatatlanság
- többnapos ivászatok
- megjelenik a reggeli ivás, vagy nyugtató, antidepresszáns szedése
Az alkoholisták ivási szokásaik alapján 3 különböző típusba sorolhatók.
(1) Szinten tartó alkoholista: ők azok, akik rendszeresen, minden nap isznak, az alkohol folyamatosan jelen van mindennapjaikban. Ezt a típust a legnehezebb felismerni külső szemlélőként, éppen ezért az egyik legveszélyesebb is. Többnyire akkor válik gyanússá, amikor nem jut alkoholhoz, és megjelennek a hiánytünetek – rosszkedv, ingerlékenység, feszültség, agresszió.
(2) Kontrollvesztő alkoholista: jellemzően nem isznak minden nap, ugyanakkor amikor igen, akkor a teljes lerészegedésig, képszakadásig, emlékezetkiesésig. Viselkedésük feltűnő, így a külső környezet sokkal hamarabb felismeri a problémát. Ők általában a „született alkoholisták”, azaz akiknek egyedi genetikai, szociális, mentális és érzelmi háttere biztos alapot ad az alkoholfüggőség kialakulásához.
(3) Általános alkoholbeteg: az első két típus keveréke. Ők folyamatosan szinten tartanak, ezáltal magas toleranciával bírnak, de sokszor elveszítik a kontrollt.
Az alkoholizmus progresszív betegség: az idő előrehaladtával egyre csak romlik, így fontos a mielőbbi segítségkérés saját magunk / családtagunk számára!
Néhány addiktológiai ellátóhely:
http://nygy-opai.hu/altalanos-informaciok/betegellatas/osztalyok/80-addiktologiai-osztaly
http://www.emberbarat.hu/index.php
http://www.leoamici.hu/bemutatkozas
http://www.indit.hu/intezmenyeink/merfoldko-egyesulet-rehabilitacios-otthon/
http://baptistasegely.s16.webtar.hu/intezmenyeink/szenvedelybetegek-lakootthona-ferfi-debrecen
https://www.hazipatika.com/psziche/drog_abc/szenvedelybetegek_lakootthonai
https://meskomercedesz.com/miben-segithetek/