Okostelefon, internet és közösségi média függés
Az okostelefon, internet és közösségi média függőség a viselkedési addikciók csoportjába tartozik. A viselkedési addikció jelentése: függés egy viselkedési mintázattól, amely uralja az egyén életét, és negatívan hat testi-lelki állapotára, valamint interperszonális kapcsolataira. Tulajdonképpen egy megszokott, mindennapi tevékenység túlzott vagy kóros megnyilvánulásáról van szó, melynek célja az örömszerzés, illetve a szorongás- és feszültségoldás. Főbb tünetei a szaliencia (azaz kiemelkedő szerep az egyén életében), tolerancia (egyre intenzívebb használat), megvonási tünetek, valamint a konfliktusok (iskolai és munkahelyi feladatok elhanyagolása). Amennyiben ezeket tapasztaljuk, érdemes szakember segítségét kérni!
Miért alakul ki az okostelefon függőség? Egyrészt veszélyeztetettebbek azok, akik gyerekkorukban nem kaptak elég figyelmet, törődést, illetve azok, akiket túlféltettek. Másrészt okozhatják családból tanult minták, genetikai és neurobiológiai okok, illetve internetfüggőségnél gyakori, hogy az egyén magányos, szociálisan inaktív, izolált, esetleg hangulatzavarral, depresszióval küzd. További rizikófaktorok az unalomra való hajlam, az élményszerzés iránti fokozott igény és a kényszeresség. Védőfaktor lehet viszont az önkontroll, önbecsülés és reziliencia képessége.
Amikor okostelefon függőségről beszélünk, akkor alapvetően három aspektusát különböztethetjük meg, hiszen az okostelefonnak is több funkciója van: (1) játékoktól való függés; (2) internetfüggőség; (3) mobiltelefon funkcióitól való függés (pl. telefonálás). Természetesen a témához kapcsolódóan új fogalmak is születtek már: a „nomofóbia” (= No Mobile Phone Phobia) azt jelenti, hogy az illető szorongást, feszültséget él át, ha nincs nála a készüléke; a „FoMo” (= Fear of missing out) egy közösségimédia-használattal összefüggésben azonosított jelenség, mely azt takarja, hogy az illető semmiről sem akar lemaradni, egyfolytában csekkolja telefonját, közösségi média felületeit; a „Smombie” pedig nemes egyszerűséggel smartphone zombie-t jelent.
A legnagyobb problémák az okostelefon függőséggel kapcsolatban, hogy a megosztják a figyelmet, amely mind a szociális kapcsolatokra, mind a fizikai épségre káros lehet; illetve információs túlterheltséget okoznak, melynek következménye a befogadóképesség és a tanulási képesség csökkenése. A túlzásba vitt gyerekkori okostelefon használat negatívan hat a gyerekek idegrendszeri fejlődésére, kreativitására, társas kapcsolataira; elhízáshoz és krónikus álmatlansághoz vezethet.
Magyarországi gyerekek körében végzett kutatás alapján megállapítható, hogy a gyerekek átlagosan 10-12 éves korukban kapják első (okos)telefonjukat, többnyire a szülői biztonságérzet erősítése miatt.
Szintén kutatások eredményeiből tudjuk, hogy Magyarországon a top 10 alkalmazás sorrendben a következő: Facebook, Messenger, Youtube, Instagram, Viber, Skype, Tinder, Pinterest, Snapchat és WhatsApp.