Szexuálpszichológia – Merevedési zavarok
Tabu téma...ugyanakkor rendkívül sokrétű, és sok férfit érintő téma, így érdemes bepillantást nyerni a merevedési zavar, azaz szaknyelven erektilis diszfunkció pszichológiájába!
A könnyebb megértés érdekében kezdjük azzal, hogy szexuális együttlét esetén 5 szakaszt különítünk el: (1) vágy és szexuális irányulás szakasza; (2) szexuális izgalomba kerülés szakasza; (3) plato szakasz; (4) orgazmus; (5) ellazulás, elernyedés szakasza. Ezek közül a harmadikat, azaz a plato szakaszt érdemes kicsit bővebben kifejteni, mivel ehhez a szakaszhoz köthető a férfiak merevedési zavarainak nagy része. A „plato” tetőt, magas szintet jelent; szexuális együttlét során kisebb hullámzásokkal folyamatosan fennálló kellemes, izgalmi szakasz. A merevedés a második szakasztól kezdve normál esetben végig fennmarad, zavar esetén azonban a plato szakaszban megszűnik vagy már nem elégséges.
A merevedési zavarnak számos oka lehet, azonban két nagy kategóriára oszthatjuk: pszichés és organikus okokra. A legtöbbször nem önálló betegség, hanem következmény: többnyire szív- és érrendszeri betegségekhez vagy anyagcsere betegségekhez társul. További rizikófaktorok az életkor, különböző gyógyszerek (pl. vérnyomáscsökkentő, antidepresszáns), az alkoholfogyasztás, az elhízás; lelki tényezői pedig a depresszió, stressz, szorongás, önkép zavar és végül, de nem utolsó sorban a párkapcsolati problémák.
Hogyan lehet kideríteni, mi okozza a zavart? Természetesen kivizsgálással, de általánosságban elmondható, hogy a pszichés eredetű merevedési zavar hirtelen alakul ki, helyzettől függ, fiatalabb életkorban is jellemző, gyakran áll mögötte párkapcsolati probléma, illetve orgazmus és ejakuláció zavar is gyakran kíséri. Az egyén ilyenkor képes azonban a reggeli merevedésre. Ezzel szemben az organikus eredetű merevedési zavar általában fokozatosan alakul ki, jó párkapcsolat mellett is; a probléma állandó, nincs reggeli merevedés sem; továbbá idősebb életkorban jellemző, rizikóbetegséghez társulva.
A merevedési zavar kivizsgálása során érdemes előbb kizárni az organikus eredetű problémákat! Ez tartalmaz egyrészt fizikai vizsgálatot (külső genitáliák vizsgálata, prosztatavizsgálat), másrészt ultrahangot (szerkezetbeli eltérés, keringési zavar a pénisz belsejében) és vérvizsgálatot (hormonvizsgálatot) is. Ezt követheti a neurológiai, majd a pszichológiaivizsgálat.
Kezelését tekintve manapság már számos lehetőség áll rendelkezésre: szájon át szedhető gyógyszerek, hímvesszőbe adott injekció, artéria-helyreállító műtét, protézis-beültetés. Amennyiben az organikus eredetű ok(ok) kizárásra kerültek, megfontolandó a párterápia lehetősége!
Nézzük akkor a merevedési zavar pszichológiai hátterét!
Mindkét nemmel kapcsolatban beszélhetünk impotenciáról, azonban férfiak és nők számára mást jelent. A férfiak számára az aktus produktum, a sikeres produktum pedig a teljesítmény, amire lehetőleg minden alkalommal képesnek kell lenni – akár kötődik érzelmileg, akár nem. A férfiak számára tehát a szexuális teljesítmény kudarca jelenti az impotenciát. Ezzel szemben a nők esetleges meddőségüket élik meg impotenciaként, mivel önértékelésük teljesítménymutatója nem a sikeres szexuális cselekvés, hanem a terhesség és a szülés.
Házon belüli vs. házon kívüli impotencia
Minden férfi szeretné azt hinni, hogy ő jó, többnyire szívesen fogadja a férfiasságára vonatkozó dícséreteket. Az olyan házasságokban azonban, ahol a feleség nemcsak örömet nem mutat, de hárítja is a szexet, gyakran maga készteti férjét önbecsülésének házon kívüli megszerzésére. Ezt nevezhetjük „házon belüli” impotenciának. Amennyiben házasságon kívüli kapcsolatban a nő (a szerető) meg akarja kaparintani a férfit, nem ritka, hogy színleli az orgazmust, hogy a férfi vágyott önbecsülését visszaadja („orgazmus dicsősége”, mint ajándék / eszköz). Ebben az esetben a megcsalás mint én-erősítés jelenik meg.
Vannak azonban férfiak, akik akkor is igénylik a „házon kívüli” szexualitást, ha amúgy harmonikus és kielégítő a kapcsolatuk a párjukkal („szerezz meg minden nőt!”) - ennek is megvannak természetesen a maga pszichológiai okai. Az ebbe a kategóriába tartozó férfiak többnyire férfiatlannak tartják a hűséget, de lelkiismeretük, bűntudatuk miatt gyakoriak a félrelépések alkalmával a merevedési zavarok, korai megömlések. Ezért ezt „házon kívüli” impotenciának nevezzük, és ebben az esetben a zavartalan otthoni nemi élet szolgálja az én-erősítést.
Összefoglalva tehát elmondható, hogy amennyiben fennáll a merevedési zavar problémája, először az organikus okokat célszerű kizárni, ezt követően pedig következhet a lelki okok feltárása! Ha a nem megfelelő párkapcsolati dinamika áll a háttérben, esetleg, ha megfelelő a kapcsolat, de mégis „házon kívül” keresi az illető a boldogságot, érdemes fontolóra venni a párterápiát, valamint egyéni, önismeretet fejlesztő konzultációkon részt venni. Ha sikerül megérteni, milyen (torzult) séma áll a működésmód mögött (akár a férj hűtlenségéről, akár a feleség elutasító magatartásáról van szó), sikerülhet változtatni is rajta!